29 July, 2008

Kapala-bhati

Kapala-bhati (oddychanie przeponą), część 1.

Kapala-bhati jest ćwiczeniem oczyszczającym przewody nosowe i płuca. Jest jedną z sześciu praktyk oczyszczających, a także należy do grupy technik oddechowych (pranajama).

Kapala-bhati uczy kontrolować ruchy przepony i usuwa skurcze oskrzeli. Jest niezwykle korzystne dla osób cierpiących na astmę, wspomaga leczenie gruźlicy, oczyszcza krew, reguluje krążenie, wyrównuje oddech. Wykonując to ćwiczenie wydalamy z organizmu duże ilości dwutlenku węgla i przyjmujemy tlen, który wzbogaca krew i dobrze odżywia każda komórkę ciała. Stałe ruchy przeponą w przód i w tył stymulują żołądek, wątrobę i trzustkę.

Przed rozpoczęciem kapala-bhati siadamy wygodnie, najlepiej w pozycji lotosu i bierzemy kilka głębokich oddechów. Zwracamy uwagę na poprawne ruchy przepony. Podczas wdechu przepona przesuwa się w dół a brzuch zostaje wypchnięty do przodu. Przy wydechu przepona przesuwa się w górę a brzuch chowa się do tyłu. Taki stały ruch przepony w gorę i w dół powoduje wciąganie i wypychanie powietrza. W ćwiczeniu tym nacisk położony jest na wydech, a nie na wdech.

Pierwsza runda ćwiczenia kapala-bhati powinna składać się z 10–15 dynamicznych wydechów. Dynamiczne ściągnięcie mięśni brzucha podnosi przeponę ku górze, co z kolei powoduje wypchniecie dużej porcji powietrza z płuc przez nos. W chwili, gdy powietrze zostanie wypchnięte rozluźniamy mięśnie i przepona opada w dół. Wówczas następuje automatyczny wdech i porcja powietrza zostaje wciągnięta do płuc. Wdech jest pasywny, a wydech aktywny.
Po ostatnim dynamicznym wydechu spokojnie wydychamy powietrze do końca, po czym bierzemy głęboki wdech i wstrzymujemy powietrze na tak długo jak to możliwe. Powoduje to lepsze dotlenienie każdej komórki ciała i przynosi przyjemne uczucie relaksu.

Początkowo wykonujemy jedynie trzy rundy ćwiczenia, po dziesięć dynamicznych wydechów każda. Stopniowo zwiększamy liczbę rund do 5–6, a liczbę wydechów do 20–25 w każdej rundzie. Pomiędzy kolejnymi rundami należy oddychać spokojnie, rozluźniając przeponę i mięśnie brzucha.

W czasie wykonywania tego ćwiczenia staramy się uaktywnić splot słoneczny koncentrując na nim uwagę. Pobudzenie tego ośrodka nerwowego jest sygnalizowane przez drgania w okolicach kręgosłupa i uczucie lekkości w całym ciele. W czasie wykonywania ćwiczenia w ciele mogą pojawić się dziwne wibracje, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa. Niektórzy ludzie odczuwają wtedy ogromną radość. Ćwiczenie to stymuluje strumień energii życiowej biegnący wzdłuż kręgosłupa. Staje się on podobny do żywego przewodu, a wewnątrz niego można odczuć płynącą energię.

Na podstawie książki Ilustrowany podręcznik jogi. Swami Vishnu Devananda
Tłum. Agata Świerzowska

No comments: